Holografik Uzaktan Eğitim


Holografik Uzaktan Eğitim

 

Holografik Görüntü Aktarma İle Online Eğitim

Online (canlı) eğitimlerin yaygınlaşması sonucu eğitimlerin etkinliği ile ilgili bazı görüşler ön plana çıkmıştır. Eğitimciler ve eğitim alanlar arasındaki temel kanı; online eğitimlerde etkileşimin zayıf olduğu şeklindedir. Bu temel eksikliği giderecek bir uygulama yapmaya karar verdik. Konusunda Türkiye’ de ilk
örnek olan holografik görüntü aktarma tekniği ile online eğitimleri zenginleştirmeye, daha cazip ve çekici hale getirmeye çalıştık.

GENEL AÇIKLAMA

 Eğitimci ile eğitim alanların bulunduğu salon arasında binlerce km olması bir engel teşkil etmiyor. Özel bir teknik ile eğitimcinin görüntüsünün eğitim salonuna aktarılmasını sağlıyoruz. Ciddi bir inovasyon çalışması olan bu tekniği Holografik görüntü aktarma tekniği olarak adlandırıyoruz.

 Donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan 2 adımlı bir tekniktir. Eğitimcinin bulunduğu yerde bir stüdyo ortamının hazırlanması sağlanıyor. Bu sayede dışarıdan gelecek yabancı seslerin önlenmesi ve görüntününsahne ışıkları yardımıyla yüksek çözünürlüklü olarak aktarılması sağlanıyor. Görüntü aktarımı için çözünürlüğü yüksek bir kamera, ses aktarımı için kaliteli bir mikrofon kullanılmaktadır. Eğitim seti üzerinde herhangi bir uygulama yapılacağı zaman yakın çekim yapan ikinci bir kameradan faydalanılmaktadır. Kameralar arasındaki geçiş reji yardımıyla yazılım üzerinden sağlanmaktadır.

 Eğitim salonuna görüntü yansıtma aşamasında, yazılım üzerinden gelen eğitimcinin görüntüsünün ışık kaybı olmadan net biçimde görülebilmesini sağlayan özel bir ekrana aktarılmaktadır. Eğitimcinin görüntüsü yaklaşık 1:1 oranında eğitim salonuna aktarılıyor. Eğitimcinin hareketleri, mimikleri sanki
yüz yüze eğitimdeymiş gibi canlı olarak görülür. 

Eğitim salonuna uygun olarak yerleştirilen en az bir kamera, duruma göre birden fazla kamera sayesinde eğitim alanların görüntüsü de eğitimcinin bulunduğu mekâna yerleştirilen bir ekrana aktarılmaktadır. 

Eğitimci konu ile ilgili birçok ürünü eline alıp, holografik görüntü üzerinden anlatım yaparken aynı zamanda kendi bilgisayarına ait ekran görüntüsü, eğitim salonunda bulunan bir perde üzerine aktarılmaktadır. Şu ana kadar yapılan açıklamalardan anlaşılacağı gibi bu durumun yüz yüze eğitimden çok da farklı olmadığı görülecektir. 

Yazılım sayesinde, eğitim alanlar, bir web sayfası üzerinden sisteme giriş yaparak eğitimcinin bilgisayarında bulunan ekranı kendi bilgisayarlarına da aktarabilmektedir.